WOŚP cel jubileuszowej zbiórki

WOŚP ogłasza cel jubileuszowej zbiórki

Sztab w Górze Kalwarii zagra z WOŚP po raz kolejny!

https://www.wosp.org.pl/

Tym razem to szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim Finału WOŚP. Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. 9 października w Tuszynie pod Łodzią – przy okazji spotkania ze Sztabami działającymi w ramach Finału – Jurek Owsiak zdradził szczegóły dotyczące zbliżającej się akcji. 
Jurek Owsiak ogłaszający temat 30. Finału
Jurek Owsiak ogłaszający temat 30. Finału podczas Zlotu Sztabów, fot. Grzegorz Adamek

Dlaczego okulistyka?

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory.

Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*.Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

WOŚP cel jubileuszowej zbiórki. 30 Finał
fot. Stanisław Wadas


Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt jest celem zbiórki który umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej. 

Źródło artykułu: https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/przejrzyj-na-oczy-wosp-oglasza-cel-jubileuszowej-zbiorki

WOŚP cel jubileuszowej zbiórki


W skrócie:

Poznaj nasz sztab w Górze Kalwarii: https://wospgk.pl/o-sztabie-czlonkowie-sztabu/
Rozliczenie wolontariuszy znajdziesz: https://wospgk.pl/rozliczenie-wolontariuszy/